خشونت علیه کودکان بحران پنهان کووید ۱۹

بیانیه پیشگامان مبارزه علیه خشونت

خشونت علیه کودکان: بحرانِ پنهان همه‌گیریِ کووید-۱۹

مترجم: حسنا آریامتین 

همه­ گیری کووید-۱۹ تأثیرات مخربی در سرتاسر دنیا داشته است. تلاش‌هایی که در مقابل ویروس کرونا انجام می‌شوند در جهت سلامتی جمعیت جهان حیاتی هستند ولی در عین حال این اقدامات کودکان را در معرض افزایش خطر خشونت اعم از بدرفتاری، آزارهای جنسیتی و آزار جنسی قرار می‌دهد.

به عنوان پیشگامان سازمان­ هایی که در جهت خاتمه دادن به خشونت علیه کودکان فعالیت دارند دور هم گرد آمده­ایم تا نگرانی عمیق خود را اعلام کنیم و خواستار اقدام و حمایتی در راستای مراقبت کودکان از خشونت و کاهش تأثیرات کووید-۱۹ بر کودکان در تمامی کشورها و جوامع هستیم.

 یک سوم جمعیت جهان به دلیل ویروس کرونا خانه ­نشین شده­اند و بسته ­شدن مدارس بیش از یک­و­نیم میلیارد کودک را تحت­تاثیر قرار داده است. محدودیت‌های رفت­وآمد، از دست دادن درآمد، انزوا و سطح بالای استرس و اضطراب، منجر به افزایش احتمال مشاهده و تجربه آزارهای جنسی، جسمی و روانی کودکان در خانه شده است و این وضعیت برای کودکانی که در خانواده­های پرخطر و پر­خشونت زندگی می­کنند نگران­کننده­تر است. همچنین از آن­جایی که بدنۀ ­اصلی تداوم یادگیری، حمایت و بازی کودکان در محیط­های آنلاین و مجازی رخ می‌دهد، کودکان بیشتر در معرض قلدری­های مجازی، رفتارهای پرخطرآنلاین و آزارهای جنسی قرار می­گیرند. علاوه ­بر این، آنچه وضعیت موجود را به مراتب بدتر کرده است این است که کودکان دوستان مدرسه‌ای، معلمان، مددکارهای اجتماعی، محیط‌های امن و خدماتی که مدرسه فراهم می‌کرد را نیز از دست داده­اند. در این میان کودکانِ آسیب­پذیرتر نگرانی ویژه‌ای را به خود اختصاص می‌دهند. کودکانِ­ آسیب‌پذیری چون پناهندگان، مهاجران، کودکانی که آواره شده­اند، از آزادی محروم­اند، بدون مراقبت­های والدینی هستند، در خیابان و در میان زاغه­نشین­ها می­خوابند، کودکان ناتوان و کسانی که در محیط‌های پرتنش زندگی می‌کنند­. برای بسیاری، افزایش آسیب‌پذیری‌ در حوزه اقتصادی، خطرِ خرید و فروش کودکان، کارِ کودکان و ازدواج کودکان را افزایش ‌می‌دهد.

ما باید همین حالا دست به­کار شویم و کاری بکنیم. باید با هم از دولت‌ها، کمیته‌های بین‌المللی، رهبران و مدیران تمامی بخش­های حکومتی بخواهیم تا در این شرایط کرونایی، با تمام قوا، برای مراقبت از کودکان در برابر خطر اعمال خشونت و آزار اقدامی فوری اتخاذ کنند.

دولت­ها نقش اصلی را ایفا می­کنند. آنها باید اطمینان حاصل کنند که برنامه­های پیشگیرانه و اقداماتی که در برابر ویروس کووید-۱۹ انجام می‌شوند متناسب با سن و حساسیت‌های جنسیتی‌اند و همه کودکان در برابر خشونت، غفلت و آزار محافظت می­شوند. همچنین، توانِ سازمان‌های مراقبتی کودکان و مددکاران نیز به عنوان منابع حمایتی و ضروری باید به این مسئله اختصاص یابد.

با حمایت و همکاری دولت ها اقدامات جمعی ما باید دربرگیرنده موارد زیر باشد:

 تداوم ارائه خدمات ضروری در حوزه سلامتی و رفاه اجتماعی که شامل حفظ بهداشت روانی و حمایت­های اجتماعی-روانی می‌شود، فراهم کردن سرپرست برای مراقبت کودک به صورت موردی و تمهیدات تعیین مراقب جایگزین کودک، اطمینان از مراقبت‌های اجتماعی برای آسیب‌پذیرترین کودکان و افراد خانه، تداوم مراقبت و توجه به کودکان در مؤسسه‌ها، در ارتباط بودن با والدین، مراقبین و خود کودکان و ارائه اطلاعات مبتنی بر شواهد و توصیه­ها به آنان. خطوط کمک­رسان ملی، مشاورین مدارس و دیگر حوزه‌هایی که برای دریافت گزارشات کودکان طراحی شده‌اند به کودکان پریشان این امکان را می­دهد تا کمک های لازم را دریافت کنند. این اقدامات باید به عنوان چالش­های سازگاری با ویروس کووید-۱۹ پذیرفته شوند.

با توجه به افزایش احتمال آسیب­های آنلاین، شرکت­های فعال در زمینه تکنولوژی و ارائه­دهنده‌های سرویس­های مخابراتی باید همه تلاش خود را بکنند تا محیطی امن برای کودکان فراهم سازند. این اقدامات می‌توانند در برگیرنده مواردی چون، فراهم کردن خطوط کمک‌رسانی رایگان برای کودکان، خدمات متناسب با سن و بسترهای امن آموزش آنلاین و استفاده از این بسترها برای به اشتراک گذاشتن توصیه‌های مربوط به ایمنی آنلاین کودک باشد. همچنین آنها باید بیش از پیش فعالیت‌های آسیب‌رسان آنلاین علیه کودکان را شناسایی و متوقف کنند؛ فعالیت­هایی نظیر فریب­دادن کودک در راستای جلب اعتماد، راضی کردن او برای مشارکت در رفتارها و آزار جنسی، اعمال آزارهای جنسی و ساخت و انتشار تصاویر و ویدیوهایی با مضمون آزار جنسی کودک.

 از آنجایی که سازمان‌های جهانی همگی در تلاش برای پایان دادن به خشونت علیه کودکان هستند به دفاع  از راه‌حلی کارآمد برای مراقبت از کودک ادامه می‌دهیم و بر روی چنین مسئله‌ای سرمایه‌گذاری خواهیم کرد. ما همه با هم منابع و دستورالعمل­های عملی را برای سیاست‌گذاران، متخصصین، والدین، مراقبین و خود کودکان فراهم می‌کنیم و به اشتراک می‌گذاریم. همچنین از متخصصین انسان­دوست و شجاعی که شبانه­روز در حال فعالیت هستند تا امنیت و سلامت کودکان را در این برهۀ بی‌سابقه تأمین ‌کنند، حمایت می‌کنیم.

 در سال‌های اخیر کمیته جهانی دستاوردهای قابل­توجهی در خصوص مراقبت کودکان در برابر خشونت کسب کرده است. و ما نباید اجازه دهیم آن دستاوردها در این نابسامانی کنونی از دست بروند. در حال حاضر ما باید همه هرکاری می‌توانیم انجام دهیم تا کودکان در امان باشند و باید همگی باهم برنامه‌ریزی کنیم تا بعد از این که بحران فعلی را پشت سر گذاشتیم، بتوانیم دوباره در مسیر خاتمه دادن به هر نوع خشونت، آزار و غفلت علیه کودکان قرار بگیریم.

این بیانیه توسط ۲۱ سازمان نظیر سازمان بهداشت جهانی، یونیسف و … امضا شده است.

منبع  : www.end-violence.org

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

ابتلای زنان به کارتن خوابیهویت قانونی مفقود در بی شناسنامه های بلوچستان