هموطن، «ما آشنا هستیم».

آمده‌ایم دست‌در‌دست هم، به برکت گره خوردن اراده‌هایی استوار و دیدگاهی ریشه دوانده در تفکرِ سازندهِ مبتنی بر «آموزش و تربیت شهروند موثر» فعالیت خود را آغاز کنیم. هدف ما این است، تا جایی که در توان داریم، در بستری فراهم شده از تخصص و‌ پژوهش‌های میان‌رشته‌ای بین سه حوزه حقوق، روانشناسی و جامعه‌شناسی، ضمن اقدام به «شناخت» ابعادِ چندجانبه آسیب‌های جامعه که در نتیجه عدم‌آگاهی و فقدانِ آموزش‌های لازم بوده است، به آموزش و توانمند‌سازی مردمان ایران زمین بپردازیم. ما باور داریم، فارغ از نقص‌های جدی در سیاست‌گذاری‌های کلان، ردپای بسیاری از آسیب‌ها، ناهنجاری‌ها و کجروی‌ها را می‌توان در فقدان «آموزش»  یافت. از نگاه ما در نبود آموزش‌های حقوقی، روانشناختی و اجتماعیِ مدون و هدفمند، جامعه بستری برای تولید و بازتولید آسیب‌های اجتماعی است. آسیب‌هایی که در شکل الگوهای کلانِ فرهنگی گریبان ما را رها نخواهند کرد. امیدواریم هر یک از ما بسان شهروندی موثر، بتوانیم علاوه بر آشنایی با حقوقِ خود، حقوق سایرین را نیز محترم دانسته، و نسبت به زیستِ فردی و اجتماعی دیگران، حساس و آگاه باشیم. شاید اینگونه بتوانیم دامنه گسترش آسیب را با پیشگیری‌های آموزش‌محورِ، محدودتر سازیم و مسیرِ استقرار امنیت و عدالت را هموارتر کنیم.

بر این اساس:

انجمن توانمند سازی و پیشگیری آشنا که برایندی از افکار و اندیشه های متخصصانی از علوم انسانی ست ، به واسطه لمس آسیب های جامعه ایرانی و تشخیص ضرورت عملکردی متفاوت و علمی برای کاهش مسائل موجود،پدید آمد.

ما دانش‌آموختگان و پژوهشگرانی از رشته‌های حقوق، روانشناسی و جامعه‌شناسی هستیم، که در چالش‌های حرفه‌ای خود با آسیب‌های اجتماعی، انواع  جرم و نقض حقوق دیگران و مشکلات روانشناختی مختلف، کاستی‌ها و گاه بن‌بست‌هایی را  شناسایی کرده‌ایم که از نظر ما، شیوه‌های موجود توان غلبه بر آن‌ها را ندارند. از این رو گرد‌ هم آمدیم و به مطالعه و پژوهش در بستری میان‌رشته‌ای پرداختیم تا مکمل ایده‌های یکدیگر باشیم. در این مسیر،  تمرکز خود را بر یافتن شیوه‌های نوین و متناسب با وضعیتِ جامعۀ ایرانی قرار داده‌ایم. نخستین آموختۀ ما بر این مبنی است که نبود  رابطۀ موثر میانِ رشته‌های علوم انسانی، هزینه‌های سنگینی را بر جامعۀ ما تحمیل کرده است.

بدیهی است که در جامعۀ ایرانی، پیش از ما نیز، افراد و سازمان‌های مستعد و تلاشگر، در حوزه آسیب‌های اجتماعی وجود داشته‌اند که هر یک از آن‌‌ها، در کاهشِ آسیب قدم‌های مهمی نیز برداشته‌اند؛ افراد و تشکل‌های ارزشمندی که در مصائب گوناگون مرهم زخم‌های آسیب‌دیدگان بوده‌اند. ما از دانش، تجربه و ظرفیت‌های سایر فعالان و پیشگامان این حوزه، نهایتِ استفاده را خواهیم برد.

هدف ما این است تا سرزمینی که متعلق به ماست، جای بهتری برای زیستن شود. جایی که در آن، همه با هم آشنا هستیم.

«تا نگردی آشنا زین پرده رمزی نشنوی»

تاریخ تاسیس ١٣٩٨/٠٨/٢١

شماره ثبت ۴۸۵۸۰